• A
  • A
  • CPB checkt beloften voor kennis

    - Alle grote partijen steken flink extra geld in kennis in hun programma. Maar de intensiteit en effectiviteit van die extra’s verschillen soms opmerkelijk, stipt het CPB aan. De VVD bijvoorbeeld blijkt verrassend weinig degelijk in haar financiële verantwoording rond kennisuitgaven.

    Kost voor baet

    Het CPB analyseert in zijn doorrekeningen de impact van de extra's voor onderwijs en kennis/innovatie tot in de jaren na 2060. Interessant is te zien hoe zeer 'kost voor baet' uitgaat. De intensiveringen in kennis leiden tot rond 2025 tot een verkleining van het BBP van ons land met zo'n 0,1 tot 0,4 %. Maar dankzij de verhoging van de kwaliteit van de beroepsbevolking - door hogere opleidingenniveaus en meer arbeidsproductiviteit daarbij - werken die investeringen na 2025 flink en vooral ook langdurig door.

    Effecten onderwijsbeleid BBP

    Waar landen als Finland en Canada ons in vorige decennia al voorgingen, wordt voor ons land door de CPB-berekeningen nu nog eens helder geschetst. De programma's van de PvdA, GroenLinks en de VVD scoren op dit punt van de impact op lange termijn zeer behoorlijk, die van PVV en SP buitengewoon zwak.

    Pechvogel Balkenende

    Grootste pechvogel is het CDA. De keuze die Balkenende maakt om de basisbeurs te behouden wordt door het CPB in zijn rekenkundige techniek en de wegingen daaruit niet erg beloond. Want het CDA wil het studierendement versterken door de student die nogal lang over zijn studie doet een hoger collegegeld in latere jaren te laten betalen.

    Technisch wordt dat nu ingeboekt als een bezuiniging op HBO en WO, want daarmee gaat OCW minder bekostigen en de HO-deelnemer meer. Eindplaatje: het CDA lijkt 400 mln te bezuinigen op HO, terwijl partijen die de basisbeurs afschaffen dit als een 'neutrale ingreep' gekenschetst zien door het CPB. Want de rekenmeesters zien dit als een simpele verschuiving van publieke naar private investeringen die verder het HO kwalitatief niet raakt.

    Geringe impact D66

    Het CPB laat ook bij andere partijen zwakke plekken en sterke punten zien. Zo gaat bijna de helft van de €1,5 mld investering uit het PvdA-program in 'kansrijke' punten naar het relatief minst effectieve soort uitgave daarbinnen, een verlenging van de onderwijstijd. Opvallend cijfer dat nu ook zichtbaar is geworden: de PvdA bezuinigt maar liefst 260 mln in het onderwijs onder de algemene titel 'subsidies'.

    De meest effectieve investering -meer prestatiebeloning voor docenten- zit daarentegen opvallend sterk bij CDA en GroenLinks. D66 zet zelfs opvallend veel in op weinig effectieve maatregelen volgens het CPB. Het gevolg is, dat Pechtold cum suis wel veel geld spenderen willen, maar de impact daarvan nogal tegenvalt.

    Potverteren op rechts

    De VVD heeft een ander opvallend probleem: de cijfers van zowel de beloofde extra's als die van de daarvoor noodzakelijke bezuinigingen worden door het CPB met de nodige korrels zout genomen. Bij beide aspecten merken de rekenmeesters op dat de feitelijke invulling of dekking nog onbekend zijn. Het zijn blijkbaar nog niet erg doorwrochte beloften.

    CPB investeringen onderwijs

    Het PVV-program blijkt slechts 1 maatregel te bevatten die als een concrete maatregel op het terrein van kennis kan worden vertaald. Die zit in het hoger onderwijs: het stoppen van de bijdrage voor de bekostiging van buitenlandse studenten. Opbrengst 8 mln. Het gaat hierbij dus niet om moslims, maar gewoon om buitenlanders tout court.

    De PVV heeft op een ander punt twee opvallende geestverwanten: SP en CU willen net als Wilders en de zijnen snijden in de ondersteuning van kennismigranten die naar ons land zouden willen komen om in R&D en innovatie te komen werken. Het CPB noemt dat een 'niet kansrijke' ingreep die ten koste gaat van de welvaartsontwikkeling. Meer in den brede blijken de partijen ten aanzien van onderzoek- en innovatie-uitgaven een weinig inhoudsrijk of ambitieus pakket te hebben samengesteld.

    Het gedetailleerde CPB-overzicht van de onderwijsvoorstellen per partij en hun financiële aspecten vindt u hier.

    Het volledige CPB-rapport vindt u hier.