• A
  • A
  • SF niet heilig voor Zijlstra

    - De studiefinanciering blijft niet buiten schot als het begrotingstekort daartoe dwingt. Dat zei Halbe Zijlstra gisteren tijdens het Volkskrantdebat. "Je kunt niet op voorhand een njet geven. Je moet ook durven ingrijpen."

    "Je mag best naar de studiefinanciering kijken, maar niet in het oog van de bezuinigingen." Zo bezag de staatssecretaris de situatie rond de financiering van het hoger onderwijs en de studenten. Een sociaal leenstelsel was voor Zijlstra niet zonder meer onbespreekbaar, gelet op het verkiezingsprogramma van onder meer zijn eigen VVD.

    Toch is de financiële situatie wel onderdeel van de SF-discussie. Met name in het licht van de eerstvolgende CPB-raming gaf Zijlstra aan dat een njetnooit op voorhand gegeven mocht worden. "Je kunt nooit zeggen, we moeten er van af blijven." Dat Zijlstra een mogelijk afscheid van het huidige stelsel van studiefinanciering niet kan en wil uitsluiten, lijkt in lijn met eerdere scenario's die onder meer op het Ministerie van Financiën worden uitgezet.

    Donker beeld van hoger onderwijs

    In de discussie bij het Volkskrant-debat waren naast Halbe Zijlstra ook de  Leidse rector/voorzitter Paul van der Heijden en publicist Bastiaan Bommeljé te gast. Het beeld van het hoger onderwijs dat oprees in de Rode Hoed was bij vlagen gitzwart. Met name Bommeljé grossierde in diskwalificaties van het HO en beschuldigingen van corruptie. "Je hebt de Soprano's, Nina Brink en de VSNU. In die volgorde van onbetrouwbaarheid."

    Zijlstra erkende dat er problemen waren in het hoger onderwijs, maar wilde wel waken voor al te veel zwartgalligheid. Juist een versterkte kritische houding van docenten en managers en een scherpere rol voor de Onderwijsinspectie en NVAO zullen volgens de staatssecretaris bijdragen aan een hoge kwaliteit van onderwijs.

    Fusie en defusie beide mogelijk

    Zijlstra wilde daarbij niet uitsluiten dat er in dat proces de komende tijd nog wel wat incidenten naar buiten zouden komen. "Ik voorspel dat er nog wel wat zullen komen, juist omdat de teugels op dit moment worden aangetrokken en er door de betrokkenen echt strak op de kwaliteit gezeten wordt."

    Over de vraag of een betere kwaliteit bereikt wordt door meer samenwerking tussen onderwijsinstellingen of juist door 'defusie' hield Zijlstra zich op de vlakte. "Als fusie het middel is om je doel te bereiken dan ben ik daar niet perse tegen. Maar je moet dat wel heel kritisch bekijken." Ook wat betreft de discussie rond 'defusie', zoals deze in gang is gezet rond de toekomst van de Pabo Thomas More, liet de staatssecretaris zich in vergelijkbare bewoordingen uit.

    Rector Van der Heijden liet weten dat de samenwerking tussen Leiden, Rotterdam en Delft niet als een fusie gezien moet worden. "We hebben een strategische alliantie met elkaar gesloten. We moeten allemaal investeren in profilering en daarbij is het niet meer dan logisch dat je naar elkaar kijkt wie wat wel en wat niet  doet."