• A
  • A
  • Vrouwen promoveren meer

    - Alleen doordat vrouwen steeds vaker promoveren is de daling van het aantal promoties in ons land (nog) niet dramatisch. Maar er is toch ineens een krimp te zien na jaren van stevig opgang.

    De cijfers over 2010-2011 laten voor het eerst in vele jaren een 'disseratiekrimp' zien. In absolute cijfers is die met -21 nog beperkt. Maar de daling is nog wat geamaskeerd door de inhaaltrend bij vrouwen. Onder de mannen is de neergang markant; van 2165 naar 2089 in een jaar.

    Vrouwen in opmars

    Omdat bij vrouwen het aantal promoties verder toenam - van 1571 naar 1626 - was de achteruitgang in totaal nog gering: van 3736 naar 3715. Er promoveerden zo in 2010-2011 bijna evenveel vrouwen als er rond 1990 in totaal aan promovendi was.

    Niettemin is dit de erste inbreuk in de stijgende lijn sinds 1996. Toen daalde het aantal promovendi zowel bij mannen als bij vrouwen en zakte van 2600 naar 2466. Zo bleef het aantal tot in de eerste jaren na 2000 hangen rond een aantal van 2500.

    Beta en alfa contrasten

    Wel steeg het aantal vrouwen dat in die jaren promoveerde van zo'n 680 naar ruim 850, terwijl het aantal mannen wegzakte onder de 1700. Het aantal vrouwen is sindsdien bijna verdubbeld, terwijl bij de mannen de stijging met zo'n 15% steeg.

    De dalende trend is geen toevallig patroon in een enkele studierichting of discipline. De nieuwste CBS-cijfers laten zien dat overal sprake is van daling of stagnatie. Zelfs bij de techniek/industrie/bouwkunde is de lichte stijging (van 709 naar 719) geheel op het conto van de vrouwen, aangezien bij hen ook relatief een snelle stijging merkbaar is (van 159 naar 179). Datzelfde patroon is merkbaar bij de licht toegenomen gezondheidszorg/welzijn promoties.

    Geheel tegen de trends in is het beeld bij de pure alfa-richtingen. Daar was net als in andere disciplines wel sprake van een duidelijke daling. Maar de krimp wordt nog wat afgeremd doordat een groter aantal mannen promoveerde. Bij de vrouwen daalde het aantal met 16, maar er waren 5 mannen meer die doctores werden. Dat had nog een effect; 2010-2011 werd net niet het jaar dat voor het eerst meer vrouwen dan mannen promoveerden in de taalwetenschappen/geschiedenis/kunst.