• A
  • A
  • Langstudeerboete nekt leraar in spe

    - De langstudeerboete schaadt de toestroom naar het leraarsvak. Slecht dus voor het beleid van minister Van Bijsterveldt. “De aansluiting tussen aanbod van en vraag naar bachelors, masters en scholing is onvoldoende.” 20% van de docenten wil bijscholen, maar vindt geen goede match, vooral de MBO-leraren niet.

    Een uitvoerige studie van Seor, Erasmus School of Economics, voor het ministerie van OCW onderbouwt met cijfers en feiten hoe de bijscholing, herscholing en upgrading van docenten in de werkelijkheid werkt. Er blijken vele lacunes en onvolkomenheden te zijn, terwijl de inzet en ambitie er in meer dan voldoende mate blijken te zijn.

    De ingrepen in het HO-deeltijdonderwijs zullen de "marktimperfecties" en disincentives tot extra LLL verder verergeren, zo laten de onderzoekers zien. "Veel docenten, vooral in het po, werken niet voor niets in deeltijd."

    Tanja Jadnanansing (PvdA) heeft het kabinet over dit onderzoek inmiddels vragen gesteld. Zij vraagt daarbij ook puntig naar de conclusies die de staatssecretaris van OCW trekt bij de uitvoering van de motie-Ganzevoort in de Eerste Kamer. De Senaat gaf daarin aan, dat zij de uitvoring van de langstudeerboete wil heroverwegen als deze het leraarsvak zou schaden.

    Drempel blijft bestaan

    "De vorm van het opleidingsaanbod sluit in het algemeen niet aan bij de behoefte van leraren. Het opleidingsaanbod is onvoldoende afgestemd op de levensfase van de werkende docent, die de studie moet combineren met zijn werk en zijn privéomstandigheden (gezin en andere zorg en zaken).

    Leraren zijn lang niet allemaal in staat om een langlopend opleidingstraject te volgen, of hebben daar behoefte aan. Veel docenten, vooral in het po, werken niet voor niets in deeltijd. Ook de vergrijzing speelt hierbij een rol.

    Wat betreft de bekostiging werpen het hoge instellingscollegegeld en de langstudeerdersmaatregel drempels op om als leraar een tweede bachelor of master te gaan volgen. De vergoeding van de Lerarenbeurs is weliswaar verhoogd om tegemoet te komen aan het verhoogde instellingscollegegeld van een deel van de bachelors en masters, maar de langstudeerdersmaatregel blijft als drempel bestaan." 

    Onvervulde ambitie

    De ambitie tot upgrading en bijscholing is niet minder dan elders, zo stelt Seor vast. "De onderwijssector lijkt dus qua scholings- en opleidingsinspanningen niet slechter te scoren dan andere sectoren, ook als rekening wordt gehouden met het relatief hoge opleidingsniveau in de onderwijssector. Dit neemt niet weg dat er zich duidelijke knelpunten voordoen bij de scholing van leraren.

    De onvervulde scholings- en opleidingsbehoefte bij leraren is vrij groot. Behalve de eerder genoemde reden van persoonlijke aard (problematisch om een studie te combineren met werk en gezin) hebben twee andere, vaak genoemde redenen te maken met de medewerking van de schoolleiding: scholen zouden onvoldoende of geen budget voor scholing hebben en leidinggevenden zouden geen toestemming voor deelname aan scholing willen geven. Dit lijkt in strijd met CAO-bepalingen op het gebied van scholing."

    Misvattingen over elkaar

    Ook worden er tussen de scholen en de docenten heel verschillende verwachtingen gewekt en geuit, ook naar de overheid. Dat leidt tot opmerkelijke misvattingen. "Zo geven scholen aan dat leraren weinig behoefte hebben aan scholing op het gebied van passend onderwijs/differentiëren, terwijl een groot deel van de leraren zelf wel zeggen hieraan behoefte te hebben.

    Omgekeerd zeggen scholen dat leraren vooral geïnteresseerd zijn in scholing op het gebied van opbrengstgericht werken, terwijl dit in het geheel niet blijkt uit de behoefte die leraren zelf uiten.

    Overeenstemming is er wel over de betrekkelijk geringe populariteit bij leraren van mentorentraining, trainingen op het gebied van veiligheid, bètacursussen, Engelse onderbouw en rekenen en meervoudige intelligentie. Dit betekent allereerst dat als de Lerarenbeurs met ingang van 2012 alleen nog is bestemd voor bachelors en masters, hierdoor de vervulling van de bestaande behoefte van leraren wordt bemoeilijkt."

    Wijzig langstudeermaatregel

    Voor de onderzoekers is in hun conclusies en aanbevelingen de noodzaak tot bijstelling van de voornemens van staatssecretaris Zijlstra zeer helder.

    "De langstudeerdersmaatregel en de mogelijkheid dat hbo- en wo-instellingen hogere instellingscollegegelden kunnen vragen voor tweede bachelors en maters werpen een drempel op om als werkende leerkracht aan een tweede bachelor of master te beginnen. Dit knelpunt kan worden opgelost door deze regelingen te wijzigen, voor zover dat na weging van de belangen van het onderwijs en andere belangen wenselijk is."

    U leest het volledige rapport van Seor hier