• A
  • A
  • Naar Den Haag!

    - Studentenprotest is soms verbazingwekkend creatief. En hoe erger het bewind en beleid, hoe meer verbeeldingskracht. Ter inspiratie voor studenten in ons land wellicht, hier het laatste voorbeeld uit Wit Rusland!

    Jongerenorganisaties in de hoofdstad van dictatuur Belarus, Minsk, hebben ter voorbereiding op het Paasfeest bij de autoriteiten toestemming gevraagd voor een manifestatie. Zoiets wordt natuurlijk altijd afgewezen, tenzij het een evenement is van het regime en zijn lakeien. Recent verbood dictator Loekasjenko zelfs dat er luidruchtig geapplaudisseerd werd bij toegestane demonstraties, zulks nadat de oppositie had aangekondigd overal waar hij optrad luidruchtig te zullen juichen en klappen.    

    Zelf bedacht middeleeuws gebruik

    Dit keer was het verzoek echter wel goedgekeurd. De jongeren hadden immers gevraagd een traditioneel, middeleeuws gebruik in ere te mogen herstellen, als goede patriotten en bepleiters van het nationale Belarussische erfgoed. Zij vertelden dat zij om middernacht een heleboel lampions de lucht in wilden laten, als symbool van het einde van de winter en de komst van de lente, licht en Pasen. De geheime dienst zag hier geen bezwaar in. Dit leek helemaal in lijn met het neo-nationalistische traditionalisme van het regime.

    En dus kwamen de jongeren met vele honderden naar het grote plein in Minsk, met hun lampionnen. Zij staken daar een kaars onder aan en lieten deze zacht stralend in de winternacht naar de hemel stijgen. Op de doorschijnende papieren verpakking van de lichtjes stonden grote letters: de officiële afkorting van de titel van dictator Loekasjenko, met daar aan toegevoegd; 'Naar Den Haag!'

    De volgende woonplaats

    Tegen de tijd dat deze opbeurende teksten en lampionnen tot in de verre omgeving van het grote plein van Minsk doordrongen en weer omlaag kwamen - en de geheime dienst de teksten door had - waren de vogels gevlogen. "Loekasjenko naar Den Haag!" Een verblijf samen met Mladic en Karadzic, dat is wat velen die zuchten onder zijn tirannie verlangen. 

    Irina Kozulina, de vrouw van de gevangen dissident Alexander Kozulin, zei ooit eens tegen ScienceGuide bij haar aankomst op het station Hollands Spoor: "Den Haag! De volgende woonplaats van onze president…." Toen zij niet lang daarna overleed, mocht haar man de gevangenis niet voor enkele uren verlaten om haar teraardebestelling bij te kunnen wonen. Over zo'n soort bewind hebben we het dus, op enkele uren hier vandaan, aan de grens van de Europese Unie.