• A
  • A
  • Bouwstenen voor Obama-summit

    - De Dag van de Excellentie bij de TU Delft maakte één ding duidelijk: de docent vormt een cruciale bouwsteen voor een excellent systeem. In de aanloop naar de wereldwijde onderwijstop volgend jaar in Nederland, werden donderdag 21 juni talloze ideeën gespuid.

    Het 'aanzien van de docent' is een onderwerp dat met vaste regelmaat besproken wordt. Op de Dag van de Excellentie werd het begrip 'aanzien' aan een grondige discussie onderworpen. Want over welk aanzien hebben we het precies wanneer de teruggang ervan weemoedig bekeken wordt? Gaat het over het aanzien bij vakgenoten, bij studenten, of om het maatschappelijk aanzien?

    Een mogelijke remedie zou kunnen liggen in personal branding van leraren. Om je naar de buitenwereld goed te kunnen presenteren, is bij branding een vereiste dat je zelf heel goed weet wat je inspireert, waarom het docentschap jouw missie is. Personen die zélf heel goed weten waarom ze doen wat ze doen, zijn op hun beurt weer een grote inspiratie voor anderen. Peter Wieringa (hoogleraar Man-Machine Systems en vice-rector TU Delft) noemde als voorbeeld van branding de Delftse leermeesterprijs die jaarlijks wordt uitgereikt aan een docent die school heeft gemaakt.

    Kwetsbaarheid tonen

    Een ander thema dat op de Dag van de Excellentie discussie opriep, was op welke manier je docenten kunt opleiden voor onderwijs dat in sneltreinvaart verandert. De leraar van nu lijkt opgeleid voor een situatie van 30 jaar geleden. Tegelijk is het onmogelijk om de docent van nu op te leiden voor 30 jaar in de toekomst. Wat is de oplossing? 'Haal de docent uit zijn isolement', was een slogan die naar voren kwam. Bijscholing duurt vaak te lang en is eendimensionaal. Verbindingen met het bedrijfsleven en met studenten kunnen ervoor zorgen dat de docent zich blijvend ontwikkelt.

    Ook belangrijk in het kader van blijvende ontwikkeling is dat er wordt nagedacht hoe je evaluatie door andere leerkrachten minder 'eng' kunt maken. Er is nu nog een beperkte bereidheid bij docenten voor peer-to-peer-intervention. Blijkbaar is de omgeving niet veilig genoeg voor een docent om zich kwetsbaar op te stellen. Waar ligt dat precies aan? Een mooi onderwerp om op de Obama-summit verder uit te diepen.

    Verder werd het thema 'prestatiebeloning' bediscussieerd. Wolter Paans (onderzoeker aan het Lectoraat Excellentie, Hanze Hogeschool) stelde dat het tot nu toe vooral een politieke discussie was. Onderzoeken die een zo'n beloningssysteem ondersteunen, ontbrekend tot nu toe echter. Het zou zeker de moeite waard zijn om een pilot te organiseren. De nieuwe Roosevelt Academy dean Barbara Oomen waarschuwde wel dat het geen popularity contest wordt. Je moet genuanceerd met evaluaties omgaan. Zo is niemand dol op het vak statistiek, maar waarderen studenten het vak vijf jaar laten bijzonder hoog.

    Oorlog in de lerarenkamer

    Gerard Jacobs (Oud-Philips Singapore, nu directeur Jet-Net) voegde daaraan toe dat het onderwijs niet te bang moet zijn voor nuances. Een beoordeling is niet alleen een afrekening, maar ook een stimulans om jezelf te verbeteren. Het hoeft niet meteen 'oorlog in de lerarenkamer' te betekenen.

    Tot slot kwam Farbod Saatsaz van Driel (Nederlandse Wereldwijde Studenten, NEWS) met een sprekend voorbeeld uit Toronto: daar worden beoordelingen van de curricula, van de onderwijsaanpak en van docenten zelf op een structurele wijze toegepast en volledig transparant gemaakt. De studenten weten daardoor ook dat ze er serieus werk van moeten maken. Regelmatig worden ze bovendien benaderd voor verdiepende enquêtes. De consequenties die uit al die evaluaties worden getrokken zijn voor iedereen openbaar, inclusief de beloning van de leraren. Het is daarom extra interessant dat Canada - als voorloper op het terrein van onderwijsvernieuwing - vaste deelnemer is aan de Obama summit.