• A
  • A
  • Dossier Topsectoren
    20 artikelen  
    17 juni - De werkgelegenheid in de topsectoren blijft achter vergeleken met de overige arbeidsmarkt. VNO-NCW voorzitter Wientjes wil dat er juist nu meer geïnvesteerd wordt in onderzoek en topsectoren. “Het topsectorenbeleid moet met volle kracht vooruit. Het kabinet moet stoppen met lastenverzwaringen en inzetten op innovatie."
    14 juni - “Geef de politiek minder invloed.” Emmo Meijer, UU-toezichthouder en R&D-directeur bij FrieslandCampina stelde bij het VSNU-café dat de Nederlandse politiek vaak zo onrustig is. “Als je kiest voor topsectoren, dan zou je daar ook consistent beleid in mogen verwachten.”
    13 juni - De regering-Merkel investeerde juist €4 miljard in kennis, in tijden van crisis. De investering van 100 miljoen in ons land via NWO is ontoereikend om voorgaande bezuinigingen ongedaan te maken, sombert de KNAW. En garanties van het bedrijfsleven voor investeringen zijn ook al niet te verwachten.
    foto: Palo
    5 juni - Om maatschappelijke vraagstukken op te lossen moeten alle belanghebbenden samenwerken. Maar de burger wil snelle oplossingen in de praktijk en wetenschappers willen grondige analyses. Dat botst. En waar blijven de hogescholen hierin?
    29 mei - Ons land moet investeren in kennis “om het toekomstige groeipotentieel van Nederland te versterken.” Ook bij meer ‘consolidatiemaatregelen’ in de begroting moeten voor R&D en innovatie “inspanningen, cruciaal voor een evenwichtig aanpassingsproces” gedaan worden, manen Rehn en Van Rompuy.
    21 mei - Nederland moet een onafhankelijke commissie voor grootschalige onderzoeksfaciliteiten krijgen. Deze moet investeringsprocessen overzien en strategisch coördineren, vindt de AWT. Nederland moet investeren in mondiaal en Europees kader, om specialisaties te versterken.
    17 mei - Als een kennisimpuls binnen één dag overingetekend raakt, dan is er blijkbaar behoefte aan. Het budget voor R&D in hightech samen met het MKB is op dag dat het opengesteld werd uitgeput. "Dit overtreft alle verwachtingen," zegt boegbeeld Amandus Lundqvist.
    15 mei - Conventionele landbouw is niet in staat de wereldbevolking te voeden. Zij vervuilt het milieu, zorgt voor het verlies aan biodiversiteit en heeft een schadelijke invloed op de gezondheid, zegt Wageningse hoogleraar Pablo Tittonell. De oplossing ligt in de natuurlijke functies van ecosystemen.
    15 mei - “Wij staan voor de volle breedte van het onderzoek en dat is fundamenteel onderzoek en niet vraag gestuurde wetenschap.” NWO-voorzitter Jos Engelen stelt bovendien dat zonder NWO er geen topsectoren waren geweest. Zelfs Bernard Wientjes is daar nu van doordrongen.
    13 mei - Het kabinet is bereid na te gaan of studenten in zware bèta-tech-studies gespaard kunnen worden voor de extra last van het sociaal leenstelsel. In het Techniekpact doen de bewindslieden deze concessie aan het bedrijfsleven, dat vreest dat de nieuwe studieleningen studeren daarin zal ontmoedigen.
    7 mei - In luxe Duitse wagens zit steeds meer slimme Nederlandse technologie. Persuasieve technologie zorgt ervoor dat auto’s steeds veiliger en duurzamer worden. Het Rathenau Instituut dook in zulke sturende toepassingen en zag dat bestuurders steeds meer autonomie inleveren.
    (foto: Fernando Nunes)
    1 mei - “Er kunnen zaken verdwijnen en bijkomen en je kan ook niet alleen maar nieuwe opleidingen oprichten. Maar daar moet dan wel een visie aan ten grondslag liggen.” De KNAW zet scherp uiteen hoe profilering moet en kan werken zonder schade aan wetenschap en academisch onderwijs in de talen, en veel breder.
    (foto: Thinkpublic)
    18 april - Het debat rond de topsectoren is gestoeld op misverstanden. Ook bij EZ-minister Kamp. “De ervaring van wetenschappers zelf is dat er bijzonder weinig ruimte is voor fundamenteel onderzoek binnen de topsectoren,” zeggen toppers van de Jonge Akademie.
    (foto: Images of Money)
    15 april - Het geld dat komende jaren direct naar het wetenschappelijk onderzoek gaat, wordt nog weer minder. Dat blijkt uit cijfers van het Rathenau Instituut. Ook de fiscale regelingen voor R&D in het bedrijfsleven kunnen de teruggang de komende jaren niet compenseren.
    (foto: Woodleywonderworks)
    15 april - Minister Ploumen van ontwikkelingssamenwerking laat weten dat in haar nieuwe beleid kennisinstellingen een stevige rol krijgen. Het topsectorenbeleid wordt als blauwdruk gebruikt voor een nieuwe aanpak. Tegelijk wordt fors bezuinigd op internationale kennisnetwerken.