De nieuwe rol van de kunstenaar

30 maart 2012 - De kunstensector staat onder druk van bezuinigingen. Daarom moeten kunstenaars en vormgevers hun rol in de samenleving heroverwegen. De Hanzehogeschool springt hier op in en heeft Anke Coumans benoemd als lector ´Image in context´.

Het lectoraat van Coumans gaat deel uitmaken van het Kenniscentrum Kunst en Samenleving dat met Rieneke Smilde al een lector in huis heeft die zich richt op de nieuwe rol van kunstenaars, vooral op educatief gebied. Muziekdocenten dienen, zo stelt Smilde, oog te hebben voor de context waarin ze werken.

Veranderende beroepspraktijk

Anke Coumans gaat in haar lectoraat specifiek aandacht besteden aan deze veranderende context. Het lectoraat 'Image in Context' doet praktijkgericht onderzoek naar de verschillende rollen van kunstenaars en vormgevers in de continu veranderende beroepspraktijk. Centraal staat de vraag wat de bijdrage van kunstenaars en vormgevers is, welke kwaliteiten bij de verschillende rollen passen en op welke wijze kunstvakopleidingen hun studenten het beste kunnen toerusten om die rollen te vervullen.

Het lectoraat 'Image in Context' levert een bijdrage aan de versterking van de kwaliteit van culturele en maatschappelijke processen en producten door de inzet van beeldende kunstenaars en vormgevers. Zij doen dat vanuit hun creërend vermogen, het vermogen tot kritische reflectie en kennis en vaardigheden op het gebied van verbeelding en visueel ontwerp.

Onderzoek naar veranderingsprocessen

Het lectoraat 'Image in Context' levert een bijdrage aan de versterking van de kwaliteit van culturele en maatschappelijke processen en producten door de inzet van beeldende kunstenaars en vormgevers. Ze doet dat door deelname aan en toegepast onderzoek naar veranderingsprocessen, waarin kunstenaars en vormgevers een rol spelen. Onderwerp van onderzoek is wat die rol precies is en welke kwaliteiten daarin precies van doorslaggevend belang zijn

Anke Coumans komt over van de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (HKU) waar ze sinds 1992 diverse functies vervult. Als onderzoeker was ze lid van de kenniskring lectoraat Artistieke ontwerpprocessen en daarnaast was ze projectleider, beleidsmedewerker onderzoek en docent.  Op 1 mei aanstaande gaat Coumans definitief aan de slag.