Gaat coalitie langstudeerboete heroverwegen?

De ‘Nieuwjaarsreceptie met inhoud’ werd georganiseerd door deHaagse Studentenvakbond.” Ook PvdA en SP politici deden een duit inhet zakje. SP senator Arjan Vliegenthart vroeg zich hardop af watde VVD zou doen als de Raad van State zou aangeven dat het in 2011invoeren van deze maatregel van ‘onbehoorlijk bestuur’ zougetuigen. VVD Kamerlid Anne Wil Lucas gaf aan dat zij binnende coalitie een nieuw overleg wil met het CDA over de vraag of dezemaatregel zo inderdaad kan worden doorgezet.
“Wij hebben in ons verkiezingsprogramma gekozen voor de invoeringvan een sociaal leenstelsel. In de onderhandelingen over hetregeerakkoord hebben we dit alleen voor de masterfase kunnenrealiseren, want het CDA wilde niet aan een verandering van hetstelsel van studiefinanciering. Het CDA had in zijnverkiezingsprogramma de verhoging van collegegelden opgenomen, ookom ‘langstudeerders’ veel meer te laten betalen.”
Juridische haalbaarheid in twijfel
Bij het onderwijsdebat waren naast Lucas en Vliegenthartook nog PvdA Kamerlid Tanja Jadnanansing en LSVb bestuurder MaaikeVerhoek aanwezig. Jadnanansing erkende dat ook haar partij eenverhoging van collegegelden in de vorige regeerperiode haddoorgevoerd en bleek niet principieel tegen hogere collegegeldenvoor met name de ‘langstudeerders’. Zij gaf wel aan grote moeite tehebben met de snelheid van invoeren van de nu voorliggendemaatregel van staatssecretaris Zijlstra. De juridische houdbaarheidvan een dergelijke invoering bleek een punt waarover alleKamerleden meer of minder grote twijfels hebben.
Anne Wil Lucas onderstreepte, net als recent in het
Eerste Kamer waarschuwt al
Zou de ‘langstudeerdersboete’ door de coalitie in de Tweede Kamerbij meerderheid worden doorgezet, moeten de bewindslieden niet ervan uit gaan dat de Eerste Kamer min of meer vanzelfsprekendakkoord is. SP senator Vliegenthart – familie van de CDA ministervan OCW – waarschuwt het kabinet reeds nu voor een eventuelebehandeling in de Eerste Kamer. “De taak van onze Kamer iswetgeving vooral ook toetsen op haar staatsrechtelijke enjuridische kwaliteit. Als wij ergens in dit voorjaar dat voorstelvoor de langstudeerboete moeten behandelen en dat al direct in hetkomend collegejaar moet worden ingevoerd, dan gaan wij zeerkritisch kijken naar de aanvaardbaarheid van een zo snelledoorvoering.” Cruciaal daarbij zal zijn wat de Raad van State indit verband acceptabel acht in het licht van eerdere uitspraken opdit terrein van onder meer de Hoge Raad.
De collegevoorzitter van de Haagse Hogeschool, Rob Brons, had deportee van het debat meteen opgepikt. Hij onderstreepte dat voorhem en zijn collega’s in het Hoger Onderwijs de maatregel van hetkabinet een ernstig pijnpunt vormt. Hij drong bij de afsluiting vanhet debat daarom aan op een nadrukkelijke toetsing van hetwetsvoorstel. “Het huidige voorstel gaat in tegen hetrechtvaardigheidsgevoel van zeer velen. Het is raadzaam dat hetwetsvoorstel daarom nog eens heel goed wordt getoetst op demogelijkheid dit echt in te voeren.”
De winnaar van het debat werd door een Haagse jury van deHogeschool vastgesteld. Dit werd een Rotterdamse student filosofie,Jeroen. Hij is daarmee de trotse drager van de jaarlijkse HaagseDebat Bokaal.
Meest Gelezen
Bekostiging per student in het hbo en wo gaat dalen
NS onderzoekt financiële prikkels om studenten uit de spits te weren
Fel debat over internationalisering tekent zich af in hoger onderwijs
VVD ruilt kennisgeld Groeifonds in voor fossiel belastingvoordeel
De student als consument maakt vrouwelijke docenten extra kwetsbaar
