Sociale media vol kennis

“We hebben als communicatieprofessionals bij een groteuniversiteit inmiddels uitvoerig kennis gemaakt met diverse vormenvan sociale media, de snelheid ervan, de mogelijke impact die hetkan hebben, de voordelen maar ook de mindere aspecten. Bij de TUDelft geven we
Als communicatieprofessionals in het Umfeld van dewetenschap zien we de aanwezigheid van wetenschappers in diedelende wereld onafwendbaar toenemen. Maar we zien ook deterughoudendheid, de twijfel en de angst. “Maar ik wil helemaalniet op Twitter!” roept de nietsvermoedende wetenschapperregelmatig uit.
Dat hoeft ook niet, ‘2.0’ houdt veel meer in dan alleenmicrobloggen. Hier een reeks van voorbeelden van wat kan en ook kaninspireren.
1] Open Science
“Open Science is een filosofie waarbij data, onderzoek enresultaten vrij toegankelijk zijn voor iedereen zonder copyright,patenten of andere controlemechanismen,” zegt Marjolein Pijnappels.Online peer review, open access, open data, open courseware, betereverspreiding van data, tools en methodes zijn allemaal’2.0′-gerelateerde termen die de komende tijd veel aan invloedzullen gaan winnen.
Het betrekken van het publiek bij onderzoek met citizenscience is ook een succesvol voorbeeld van de inzet vansocial media in wetenschappelijk onderzoek. De site
2] Publiekscommunicatie
De wetenschappelijke subsidiestroom bestaat steeds meer uitindividuele subsidies, van de VENI-VIDI-VICI-subsidies van NWO totEuropese ERC Personal Grants. Toekenning is vooral afhankelijk vaneen indrukwekkende lijst met publicaties, maar daarnaast speelt’maatschappelijke relevantie’ een rol(letje).
De KNAW heeft een voorstel voor de criteria en deindicatoren voor de kwaliteitsbeoordeling van wetenschappelijkewerk in de ontwerpende en construerende wetenschappen geformuleerden een ‘kwaliteitsindicatorenkaart voor de technischewetenschappen’
Concreet heet dit: ‘Activiteiten gericht op populariseringwetenschap, onderwijs en bijdragen aan het publieke debat’ en’Professionele publicaties en voordrachten, niet wetenschappelijkepublicaties, tentoonstelling etc. over onderzoeksresultaten’.Publiekscommunicatie is dus belangrijk, en een van de manieren omje publiek te bereiken is via online media als een blog, en/of viaTwitter.
3] Persoonlijke profilering
Iedere wetenschapper doet iets aan ‘persoonlijkeprofilering’ om zijn of haar carrière vooruit te helpen. Dat wilniet zeggen dat iedereen daar heel bewust mee bezig is, vaakgebeurt het als bijverschijnsel van de drang om resultaten metanderen te delen. Als de wetenschapper zich hier echter van bewustis, zal de profilering een stuk doeltreffender kunnen zijn.
Dat betekent dus bijvoorbeeld het bijhouden van je LinkedInprofiel, lezingen geven (en je presentatie op SlideShare zetten),bloggen (naast publiceren in vakbladen), twitteren, actief zijn op(wetenschappelijke) discussiefora en plaatsen van relevante inhoudop Wikipedia. Laat vervolgens die meerwaarde ook maar zien aanje (toekomstige) werkgever of subsidieverstrekker.
4] Doelgroepen bereiken
Dat ene gemeenteraadslid, die ene politicus of die ene(wetenschaps)journalist is tegenwoordig via Twitter veelmakkelijker te bereiken met jouw boodschap dan via de gangbarekanalen van bellen, mailen en afspraken maken. Dat kan natuurlijkallemaal in tweede instantie, maar voor het trekken van de aandachten een eerste quasi nonchalant contact is Twitter wel een prachtigmiddel.
Dit laat nog eens zien dat het begrip ‘Social Media’ veleplatforms, technieken en manieren van communiceren omvat. Allemaaltoepasbaar voor bepaalde specifieke doelen en doelgroepen.Inzetbaar voor het onderzoek zelf, voor het verbreden van jenetwerk, het delen van resultaten met een specifiek of juist eenheel breed publiek, en in het algemeen voor het werken aan jewetenschappelijke carrière.
Daarnaast kan het ook gewoon leuk zijn. Dat vinden wij alscommunicatieprofessionals in elk geval wel. In ieder geval demoeite waard om je ’s in te verdiepen en/of je te latenadviseren.En als je het allemaal wilt horen van een wetenschapperzelf, lees dan deze blog ‘
Nog enkele bronnen
In het white paper ‘
Rob Speekenbrink is Adviseur Online Media bij de TU Delft.Roy Meijer is Adviseur Corporate Communicatie bij de TUDelft.
Op 31 mei vindt het Nationaal Congres Onderwijs & SocialeMedia plaats in Diemen, met keynotes van onder andereDoekle Terpstra en Tracy Playle. Download
