De plus van wereldwijd talent

In het rapport ‘De economische effecten van buitenlandse promovendi’ stelt het CPB vast, dat het opleiden van buitenlandse promovendi voor ons land positief doorwerkt. “Zij vormen geen kostenpost voor de Nederlandse overheidsfinanciën.” Integendeel, want de belastingafdrachten van buitenlandse gepromoveerden die in Nederland blijven werken, compenseren de gemaakte kosten tijdens het promotietraject.
De economische effecten van buitenlandse promovendi hangen af van verschillende factoren. Buitenlandse promovendi kunnen bijdragen aan de (kennis-)productie in een land en hebben gevolgen voor de overheidsfinanciën. Voor de overheidsfinanciën zijn kosten verbonden aan het opleiden van de promovendi, maar deze kunnen later worden terugverdiend via belastingafdrachten van gepromoveerden die in het land blijven werken.
Blijfkansen
Of een land per saldo profiteert, is afhankelijk van de blijfkansen en latere lonen van de promovendi. Daarnaast kunnen buitenlandse promovendi via onder meer spillovers en de inbreng van nieuwe ideeën breder bijdragen aan de Nederlandse welvaart. Deze bredere welvaartseffecten zijn moeilijk kwantificeerbaar.
Daarbij wijst het CPB erop, dat de kosten voor het opleiden van buitenlandse promovendi in ons land relatief hoog zijn, omdat zij als werknemer in dienst zijn van de universiteit. Maar die kosten blijken de moeite waard te zijn. Al op kortere termijn staat hier namelijk een maatschappelijke bijdrage tegenover in de vorm van de uitgevoerde onderzoeks- en onderwijstaken. Tijdens het promotietraject worden vaardigheden geleerd die op lange termijn betere perspectieven op de arbeidsmarkt kunnen bieden.
Over de gehele levensloop zijn de jaarlijkse inkomsten van gepromoveerden gemiddeld ongeveer 6% hoger dan die van afgestudeerden met alleen een masterdiploma. De impact daarvan neemt toe naar mate meer van die internationale talenten in ons land blijven werken aan wetenschap en innovaties. Tien jaar na het afronden van de promotie blijkt 32% van de buitenlandse promovendi nog in Nederland te werken.
Die gunstige ontwikkeling wordt nog versterkt door het feit, dat buitenlandse gepromoveerden relatief vaak werkzaam zijn in de private sector. Bovendien hebben zij gemiddeld een hoger loon dan Nederlandse gepromoveerden. Het substantiële aandeel blijvers en de hoge lonen van buitenlandse promovendi zorgen ervoor dat de opleidingskosten worden terugverdiend door de Nederlandse overheid.
Meest Gelezen
PVV de grootste partij: grote gevolgen voor hoger onderwijs
‘Verplicht Nederlandstalig hoger onderwijs raakt ook Nederlandse studenten’
Duitsland wil het hoger onderwijs en de wetenschap verder internationaliseren
CDA en NSC botsen over internationale studenten
‘Toekomstige minister, geef docenten ruimte voor onderwijsinnovatie’
